22.4.2026

Živá voda - Den Země pro nejmenší

Den Země kdysi vznikl jako svátek stromů. Slavíme s ním jaro a dnes jsme se na naši planetu podívali jako na království vody. A můžeme jen říct „Bez vody by nebylo života“. Musíme chránit její čistotu a existenci a tím a nekonečné množství rostlin a živočichů. Bez vody by Země nebyla tak krásná. Na její oslavu jsme si vymysleli osm zastavení. Naše menší hosty (a bylo jich dnes přes 340) hned u vchodu vítala Dory, vodníci a plyšoví obyvatelé vody. Děti obdržely startovní průkazy, na kterých si po návštěvě stanoviště vybarvily jednoho obyvatele vody.  U rosničky prošly vývojem žáby. U kachny poznávaly hlasy bobra, vydry, skokana a dalších. U blatouchu skládaly obrázky mloka, kuňky a dalších obyvatel vody. U volavky si hrály na hladové nezmary, vážky a šídla. S potápníkem děti zkoumaly úžasný svět v kapce vody, v tůni a pod kameny v řece. Bruslařka jim otevřela kouzlo kruhů na vodní hladině i nádheru ryb pod její hladinou. U užovky se proměnily v hladové rybky, které však měly těžký život mezi odpadky a ropnými skvrnami. A pod listy leknínu viděly okouna, štiku, užovku, chrostíka a další nádheru. A pak už si naši hosté mohly odnést malou žabku na památku.